SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Delta i motionsloppet Strängnäs500 tillsammans med IFK Strängnäs
2025-04-18 12:00

Sedan 2023 anordnas det i samband med nationaldagen 6:e juni och dagen efter ett motionslopp kallat Strängnäs500, så även i år. Det vore jätteroligt att se så många IFK:are som möjligt delta i något av i loppen för att skapa gemenskap och sammanhållning samt att visa upp vår fina förening. Därför bjuder föreningen alla sina medlemmar födda 2009 eller senare på anmälningsavgiften fram till den 25:e maj. Vill man nappa på detta erbjudande så anmäler man sig genom att maila följande uppgifter:

  • namn på deltagaren 
  • vilken distans man vill delta i

till anmalan@ifkstrangnas.se resten sköter föreningen åt er.

För mer info om loppet gå in på hemsidan https://strangnas500.se.

IFK Strängnäs är tillsammans med ett flertal andra föreningar i Strängnäs medarrangör av loppet vilket innebär att vi behöver bidra med en arbetsinsats för att loppet ska kunna genomföras. Till årets lopp ska vi montera upp reklambanderoller på staketen i målområdet. Arbetet med att montera upp banderollerna kommer att ske på kvällen onsdagen 4:e juni och demonteringen på kvällen söndagen 8:e juni. Vi behöver ett tiotal personer per tillfälle som kan hjälpa till med detta. Är man 13 år och uppåt går det bra att vara med själv annars kommer man tillsammans med en vuxen. Vet man med sig att man kan ställa upp redan nu går det bra att anmäla sig på anmalan@ifkstrangnas.se.

Vi ses den 6:e juni!

 
Våra partners
 
Medlemsapp